Strona główna » Aktualności » W poszukiwaniu Turystycznych Skarbów Małopolski
drukuj drukuj

AKTUALNOŚCI

Ostatnie aktualności MOT

18-05-2022
W te wakacje Kraków Cię zasmoczy

04-05-2022
Kampania promocyjna "Małopolska – cel podróży"

19-04-2022
W poszukiwaniu Turystycznych Skarbów Małopolski

07-04-2022
Małopolska - naturalnie!

02-03-2022
Zaproszenie na konferencję „Miasta przyjazne turystyce - w poszukiwaniu nowego modelu atrakcyjności”

10-02-2022
Wyniki badań ruchu turystycznego w Małopolsce w 2021 roku

31-01-2022
Zapraszamy do udziału w naborze do wyjazdowych misji gospodarczych do Niemiec.

14-12-2021
Konkurs na najlepszą pracę magisterską z turystyki pn. TERAZ POLSKA TURYSTYKA

W poszukiwaniu Turystycznych Skarbów Małopolski 19.04.2022

Głównym celem konkursu jest nagradzanie najbardziej atrakcyjnych, nowatorskich i przyjaznych dla turystów produktów turystycznych w regionie. Laureaci i wyróżnieni to unikatowe, nieoczywiste miejsca, często poza głównym szlakiem - prawdziwe skarby, które mogą stać się celem podróży, albo przystankiem na dłuższej trasie.

Turystyczne Skarby Małopolski wybierane są w sześciu kategoriach. Miejsce z klimatem to kategoria, w której nagradzane są miejscowości i gminy wyróżniające się wyjątkowym położeniem, bogatym dziedzictwem kulturowym, historycznym lub przyrodniczym, unikatowymi atrakcjami turystycznymi, dbałością o estetykę krajobrazu, udogodnieniami dla turystów, a także gościnność i przychylność mieszkańców. W kategorii Najciekawszy szlak turystyczny wyróżnione zostają wytyczone i oznakowane trasy, które łączy jakiś motyw przewodni. Mogą być to szlaki historyczne, kulturowe, pielgrzymkowe, przyrodnicze, piesze, rowerowe, samochodowe, wodne, jeździeckie, narciarskie i inne. Ważne, by były starannie oznakowane, zapewniały niezbędną infrastrukturę i zachwycały zlokalizowanymi na trasie atrakcjami. Turystyczne skarby to również cykliczne wydarzenia nagradzane w kategorii Dzieje się – wyjątkowe wydarzenie turystyczne. Urozmaicona oferta imprez kulturalnych, sportowych, targowych, rekreacyjnych zasługuje na uwagę podróżujących po Małopolsce turystów, a najbardziej interesujące eventy na wyróżnienia w plebiscycie. Z kolei w kategorii Unikalna atrakcja turystyczna konkurują naturalne atrakcje turystyczne (jak np. jaskinie lub góry), dzieł ludzkich rąk -  budowle sakralne, zamki, pałace, ogrody, parki rozrywki, parki wodne i inne obiekty dostarczające wrażeń odwiedzającym. Laureaci dwóch ostatnich kategorii to miejsca chrakteryzujące się ciepłem, gościnnością i nadzwyczajną atmosferą. Sielskie klimaty – wypoczynek na wsi, to kategoria dla miejsc z „duszą i klimatem” zlokalizowanych z dala od miejskiego zgiełku i codziennych problemów, w otoczeniu przyrody. Gospodarstwa agroturystyczne, pokoje gościnne, pensjonaty zapewniają gościom poczucie bezpieczeństwa i komfortu. Natomiast w kategorii  W gościnie – oferta kulinarna nie zabraknie miejsc, które nie tylko charakteryzują się niezwykłą atmosferą, otwartością i gościnnością, ale także karmią smakołykami przyrządzonymi na bazie lokalnych produktów, według receptur przekazywanych z pokolenia na pokolenie.

Konkurs składa się z dwóch etapów. W pierwszym etapie plebiscytu każdy ma prawo zgłosić swojego faworyta, dzieląc się wrażeniami z wizyt w ulubionych zakątkach regionu, miejscach, które na długo pozostają w pamięci, gościnnych progach gospodarstw, hoteli i pensjonatów oraz karczmach i restauracjach serwujących lokalne przysmaki. Kolejny etap to głosowanie za pośrednictwem platformy internetowej gdzie każdy może oddać głos na swoich wybrańców. Konkurs ma wyjątkowy walor promocyjny ponieważ opiera się na autentycznych rekomendacjach i opiniach osób, które odwiedzają nagradzane miejsca i są ich naturalnymi ambasadorami. Dzięki nim inni, mogą ruszać szlakiem sprawdzonych i docenianych atrakcji.

Wyznaczając trasy wiosennych i letnich wycieczek koniecznie uwzględnijcie Turystyczne Skarby Małopolski. W nowej zakładce na visitmalopolska.pl znajdziecie informacje o wszystkich laureatach i wyróżnionych. Mamy nadzieję, że będzie to ciekawa inspiracja, która urozmaici Wasze plany podróżnicze po regionie, także poza głównym szlakiem. Pamiętajcie, zawsze miejcie oczy i uszy szeroko otwarte,  być może natraficie na niezwykłe miejsca, które zauroczą Was do tego stopnia, że będziecie chcieli zgłosić własnych kandydatów do kolejnej edycji! Serdecznie do tego zachęcamy Szczegóły nowego rozdania ujawnimy wkrótce!

 

Wróć do Aktualności
 
WSPÓŁPRACA
          Kraków
      Małopolska